Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW)
Początki ruchów uniwersytetów trzeciego wieku sięgają roku 1972, kiedy to profesor Uniwersytetu w Tuluzie Pierre Wellas zorganizował spotkanie 40 seniorów, aby zorientować się czego oczekują oni od uniwersytetu. Stworzone zostały wówczas 3 postulaty:
- potencjał medyczny uniwersytetu powinien służyć propagowaniu wiedzy na temat utrzymania zdrowia w wieku starszym;
- upowszechniana wiedza o kulturze powinna być wzbogacona o doświadczenie i wiedzę ludzi starszych;
- potencjał badawczy powinien zostać zmobilizowany do rozwiązywania problemów ludzi starszych oraz starości.
Uniwersytet Trzeciego Wieku to jedna z form aktywizacji ludzi starszych (emerytów) stwarzająca seniorom możliwość poszerzania wiedzy, rozbudzania ich aktywności intelektualnej, społecznej, psychicznej i fizycznej, a także upowszechnianie profilaktyki zdrowotnej.
Uniwersytet to miejsce, które ułatwia ludziom starszym (nieaktywnym zawodowo) nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni w grupie osób o podobnych oczekiwaniach i możliwościach. Pozwala na odnalezienie się i zaistnienie w ciągle zmieniającym się świecie.
Powstanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pyskowicach zapoczątkowało spotkanie pań: Anny Smyl i Ilony Surman jesienią 2016 roku. Na spotkaniu tym padło jedno zasadnicze pytanie: "... a może tak uniwersytet trzeciego wieku?!"
Z ich inicjatywy i zaangażowania powołana została grupa założycielska: Anna Smyl, Ilona Surman, Ewa Kotylak, Brygida Stolz, Ilona Paszek, Janina, Jaszczak, Anna Konarska, Krzysztof Łapucha.
Powołany został Zarząd i Komisja Rewizyjna. Pierwszym prezesem Stowarzyszenia UTW w Pyskowicach została pani Ilona Paszek.
Nawiązana została współpraca z uczelnią patronacką - Wyższą Szkołą Humanistyczno-Ekonomiczną w Brzegu.
Nawiązana została współpraca z Burmistrzem Miasta i Gminą Pyskowice. Ustalono miejsce siedziby UTW - Miejska Biblioteka Publiczna w Pyskowicach.
9 lutego 2017 roku Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pyskowicach zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Urzędzie Skarbowym.
W oparciu o ankiety rozprowadzone wśród zainteresowanych - przyszłych członków UTW powstał plan pracy i prężnie przystąpiono do działania.
Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 rozpoczynająca działalność Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pyskowicach
odbyła się 19 kwietnia 2017 roku.